Wielkanocne D.I.Y. czyli jak wyhodować rzeżuchę

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami a jej nieodzownym elementem, który gości na naszych stołach jest rzeżucha. Rzeżucha jest symbolem odradzającego się życia, sił witalnych.

Rzeżucha:

  • chroni przed nowotworami – zawarte w niej pokłady witaminy C oraz przeciwutleniacze chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a zawarte w niej izotiocyjaniany pomagają zapobiegać rakowi płuc.
  • wzmacnia kości – garść rzeżuchy dostarcza organizmowi dzienną dawkę witaminy K, która chroni nasz organizm przed osteoporozą, ponieważ nie pozwala na wypłukiwanie z kości minerałów, m.in. wapnia.
  • chroni oczy – rzeżucha jest intensywnie zielona dzięki naturalnym barwnikom: luteinie i zeaksantynie. Właśnie tym barwnikom nasze oczy zawdzięczają możliwość widzenia kolorów.
  • zawiera sporo witaminy C, witamin z grupy B, beta-karotenu, kwasu foliowego, siarki, potasu, magnezu, wapnia, żelaza, chromu, jodu.

Rzeżucha ma także dobroczynny wpływ na naszą urodę:

Napój regenerujący: 15 dag soku z rzeżuchy rozcieńczonego wodą. Pić na czczo 1 szklankę.

Rozjaśnianie piegów: przemywać twarz mieszaniną 3 części soku z rzeżuchy i 1 części miodu, po wyschnięciu zmyć wodą.

Wzmacnianie włosów: pół szklanki soku z rzeżuchy wetrzeć w mokre, umyte włosy, owinąć głowę folią, na to założyć ręcznik. Trzymać pół godziny. Spłukać letnią wodą.

Koktajl z rzeżuchy:

Składniki:

  • 1 jabłko
  • sok z połowy cytryny
  • rzeżucha (2 -3 spore garście)
  • pół szklanki wody

Nic innego nie pozostaje nam jak tylko zabrać się za uprawę rzeżuchy nie tylko w okolicy Wielkanocy, ale również przez cały rok.

Domowa hodowla rzeżuchy

Przygotuj:

– opakowania po jajkach

– skorupki z jajek

– watę/liglinę

– nasiona rzeżuchy

– opcjonalnie: fabrę białą lub inną pasującą do wystroju miejsca, w którym będzie stała hodowla – w moim przypadku będzie to farba biała, ponieważ każde wnętrze w naszym domu jest utrzymane włąsnie w tej barwie

2345678910

Jestem niezwykle ciekawa do czego w Waszych domach jest dodawana rzeżucha? Kanapek? Sałatek?

Dodaj komentarz / ocenę

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest