Oto Paryż

 

Paryż jest jak miłość od pierwszego wejrzenia – raz spojrzysz, zobaczysz i będziesz wierny. Jednak Paryż to nie tylko znane z przewodników zabytki, nie tylko wspaniała i wyniosła Wieża Eiffla, Luwr, Łuk Triumfalny, Katedra Notre-Dame, w której pomimo szczerych chęci na próżno szukać Dzwonnika. Paryż, który znamy  z pocztówek, kolorowych czasopism lub blogów podróżniczych to raj dla turystów, którzy pragną, go poznać właśnie pod kątem oferowanych przez miasto atrakcji. Wszystkie – bez wyjątku zabytki, budowle architektoniczne, muzea zasługują na naszą uwagę … są bez wątpienia piękne i niesamowite nawet dla dziecka (oczywiście jeśli zostaną one mu w odpowiedni sposób zaprezentowane).

Kocham Paryż, jak moją pierwszą miłość … wiernie i oddanie, kocham go za wszystkie wspaniałości, widoki i atrakcje, którymi gości turystów, kocham za melodyjny francuski i kulejący angielski … Paryż jest cudowny za każdym razem – za tym pierwszym, drugim i dziesiątym. Wzbudza niebywałe emocje zarówno wtedy, gdy wieczorem przechadza się po Polach Elizejskich, gdy przekracza progi Bazyliki Sacre Coeur wzniesionej na na szczycie wzgórza Montmartre i wtedy, gdy schodzi się schodami z Wieży Eiffla, za zgiełk, metro i kafejki ze wspaniałą kawą … za makaroniki, kloszardów i mosty nad Sekwaną, ale przede wszystkim za codzienność, tak po prostu, tak banalnie …

1

3

4

Paryskie metro jest fenomenalne – 218,2 kilometrów, 302  stacje, w tym 58 przesiadkowych między liniami,  16 linii oznaczonych kolorami i numerami od 1 do 14 oraz 3 bis i 7 bis, w krótkim czasie umożliwia przemieszczanie się pomiędzy różnymi dzielnicami Paryża. Osobiście nie wyobrażam sobie innego środka transportu – samochód? odpada – zaparkowanie w centrum miasta graniczy z niemożliwym.

Koszt za bilet 3 dobowy :  24,80 euro za osobę dorosłą; 12,40 euro za dziecko

6

7

19

20

Paryż okrzyknięto stolicą mody. Zastanawiam się tylko dlaczego – czy przez Paryski Fashion Week czy też przez zlokalizowane tam sklepy światowych marek. Mieszkańcy i turyści zdecydowanie nie reprezentują sobą światowego stylu. Preferują raczej ubiór, który zapewni im komfort zwiedzania, spotykania się w kawiarenkach czy organizowania pikników.

21

23

24Muzeum Pompidou to nowoczesny, niekonwencjonalny budynek Paryża, położony w dzielnicy Beaubourg, w którym mieści się muzeum sztuki współczesnej. Trochę nas rozczarował i znudził, nie mniej jednak widoki z jego najwyższego piętra są wspaniałe.

25

31

Światła dla Paryżan nie istnieją. Nie mogliśmy zrozumieć dlaczego tak tłumnie wchodzą na ulicę, gdy świeci się czerwone światło, niejednokrotnie utykając w ten sposób na środku jezdni. Możecie sobie wyobrazić, że kierowca nigdy nie miał pewności, że zielone światło oznaczało dla niego bezpieczny przejazd.

33

26

27

28

29

30

35

36

37

39

40

44

49Cmentarz Père-Lachaise  – największy i najsławniejszy cmentarz  paryski, założony w 1804 roku w ogrodach przylegających do willi Mont-Louis. Jest niesamowity. Mam kilkaset zdjęć nagrobków, które targały niezwykłymi emocjami, ale jednocześnie sprawiały, że czuło się spokój … dyskomfort przebywania na cmentarzu, po prostu nie istniał. Od francuskiego przewodnika (zupełnie przez przypadek) dowiedzieliśmy się, że grób Fryderyka Chopina jako jedyny, co tydzień jest przyozdabiany świeżymi kwiatami – dba o to Ambasador Polski. Przechadzając się alejami nie sposób nie podziwiać nagrobków, które wielokrotnie wyglądają jak zaniedbane – nic bardziej mylnego – cmentarz jest utrzymany w nieskazitelnym porządku.

56

57

58

60

61

64

Ten wiatrak, podobnie jak Wieża Eiffla nie wymaga komentarza – jest znany każdemu …

67

69

70

71

Idąc Bulwarem Saint Michel od Sekwany, po lewej stronie zobaczymy  Panteon. Są dwa, istotne powody, żeby wejść do środka. Jednym z nich jest wahadło Foucaulta, którym Foucault wykazał, że Ziemia obraca się wokół własnej osi, natomiast drugim grób Polki Marii Skłodowskiej-Curie.

72

73

74

75

76

77

Królowa wież, zbudowaną na krańcu Pola Marsowego, „żelazna dama” … pod jej ażurową konstrukcją nieprzerwanie kłębi się tłum. Z  jej kolejnych tarasów roztaczają się coraz piękniejsze i rozleglejsze widoki na Paryż. Na wytrwałych gości czekają trzy poziomy z obrotowymi lunetami i panoramicznymi mapami – na najwyższy, znajdujący się na wysokości 276 metrów taras można się dostać jedynie windą, na dwa niższe (57 i 115 metrów) – wjechać albo wejść. Spacer po 704 schodach budzi respekt, z każdym stopniem odsłania się przepiękna panorama dachów, kościołów i zabytków.

Oto Paryż, który kocha każdy kto raz spojrzał i zobaczył. Głęboko wierzę, że przynajmniej w niewielkim stopniu poczuliście powiew wiatru na twarzy stojąc na szczycie Wieży Eiffla, usłyszeliście ciszę przechadzając się alejami Cmentarza Père-Lachaise w poszukiwaniu grobu Édith Piaf czy Jima Morrisona i zapragnęliście jutro na śniadanie zjeść chrupiącą bagietkę …

Dodaj komentarz / ocenę

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest