D.I.Y. czyli jak zrobić tipi dla dziecka

Zafascynowana tipi, postanowiłam, że w końcu stanie w naszym ogródku. Niestety przejrzałam produkty kilku firm i nawet, gdy już pogodziłam się z myślą, że mój portfel zostanie uszczuplony o kilkaset złotych, żadne z dostępnych nie spełniało naszych oczekiwań jeśli chodzi o wielkość – nasze tipi, nie mogło być niskie (Olimpia to już 135 cm dziewczynka) i wąskie (było wiadomo, że czasem będzie musiała się pomieścić z naszym Leonkiem). Cóż, już prawie myślałam, że będziemy musieli się obyć smakiem i zadowolić podziwianiem namiotów w kolorowych magazynach wnętrzarskich lub na wirtualnych stronach. Nic bardziej mylnego – w tym wypadku sprawdziło się powiedzenie: dla chcącego nic trudnego i w ten sposób najpierw powstał pomysł – na proste i (w miarę) tanie w wykonaniu tipi, a potem powstała realizacja projektu i tak oto stoi sobie przepiękny, pasiasty namiot w naszym ogródku.

POMYSŁ

t1t2

Ustaliliśmy, że nasze tipi będzie miało w szczycie 155 cm wysokości (tak jest wysokie, nawet po rozłożeniu na 125 cm szerokości ) – umożliwi nam to również rozstawienie namiotu na większą szerokość celem pomieszczenia np. dwóch osób, oraz 150 cm długości (nie trzeba dodatkowo przeszywać materiału kupując w wymiarze na 150 cm szerokości).

POTRZEBUJEMY:

350 cm materiału o szerokości 150 cm ( 350 x 150) – wybrałam bawełnę z IKEA, z prostego powodu – jest gruba, w związku z tym ścianki tipi nie „fruwają” na wietrze, w miarę dobrze zatrzymuje słońce (koszt metra bieżącego materiału to 19,99 zł). W przypadku gdy będziemy planowali zrobić niższe tipi materiału zużyje się odpowiednia mniej.

drewniane kije – 4 płaskie oraz 3 okrągłe (takie jak do szczotki) – do kupienia w markecie budowlanym np. Castorama (koszt 7 szt to około 80 zł)

maszyna do szycia lub ewentualnie krawcowa celem przeszycia tunelu na włożenie okrągłego kija

– wiertarka oraz wiertło do drewna

– opcjonalnie piła

STELAŻ

Wykonanie stelaża to wbrew pozorom sprawa bardzo prosta. W płaskich kijach przewiercamy otwory (do tego będzie nam niezbędna wiertarka z wiertłem do drewna – w naszym przypadku wykonaliśmy otwory o średnicy 22 mm – otwory adekwatne do średnicy okrągłych kijów).

t4

t1t2t3t5t6

Otwory wykonujemy w każdym z płaskich kijów na tej samej (odmierzonej) wysokości – w naszym przypadku była to wysokość 30 cm – będzie to góra tipi. Otwory wiercimy również na drugim końcu, jednak tylko kilka centymetrów od jego końca – to będzie dół.

Po wywierceniu otworów, przeciskamy okrągłe kije – w pierwszej kolejności staramy się wcisnąć w jeden z „dolnych” otworów kij, następnie na ten kij naciągamy tunel, który powstał poprzez przeszycie materiału (tunel ma wysokość 10 cm – dzięki temu bardzo łatwo materiał naciągać na kij), po naciągnięciu tunelu „zamykamy” go płaskim kijem. Następnie krzyżujemy dwa płaskie kije w taki sposób, aby przez powstały otwór (dwa wywiercone otwory w płaskich kijach, na wysokości 30 cm) wszedł okrągły kij, który w taki sam sposób zamkniemy pozostałymi dwoma płaski kijami. W ten sposób powstanie konstrukcja, która umożliwi „naciągnięcie” materiału. Podobnie postępujemy z trzecim okrągłym kijem, który w pierwszej kolejności wciskamy w jeden otwór, następnie naciągamy tunel i „zamykamy” płaskim kijem. Otwory wywiercone w płaskich kijach  są idealnie dopasowane do okrągłych, dzięki czemu z niewielkim trudem włożymy kij w otwór, nie będzie on wymagał jednak dodatkowego przykręcania, co pozwoli na szybką rozbiórkę konstrukcji.

t7

t8

Okrągłe kije zostały przycięte tak, aby nie przeszkadzały w codziennym użytkowaniu namiotu. Końce wygładzone papierem ściernym.

Konstrukcja drewniana mogłaby pozostać w kolorze drewnianym, jednak ponieważ jestem wielką zwolenniczką czerni i bieli wymalowałam stelaż emalią akrylową do drewna i metalu firmy Dekoral w kolorze czarnym (farba pachnie przy malowaniu  i szybko schnie).

W ten sposób powstał bardzo designerski namiot:

EFEKT KOŃCOWY

1718192021227

Nasze tipi – zgodnie z założeniami – pomieści także naszego psiaka.

1

PODSUMOWANIE KOSZTÓW

(duże tipi)

materiał: 69,97 zł

kije: 80 zł

ewentualnie: mała puszka farby do drewna w wybranym kolorze

SUMA: 150 zł (bez zastosowania farby)

Uszycie mniejszego tipi będzie kosztowało znacznie mniej.

Mam nadzieję, że ten tutorial bedzie Wam pomocny i spróbujecie uszyć swoje własne, wymarzone i pasujące do wnętrza tipi.

materiał: IKEA

kije: CASTORAMA

farba: DEKORAL

mata: JYSK

Dodaj komentarz / ocenę

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest